Jak puzzle wpływają na rozwój dziecka?

26 listopada 2014

Każdy rodzic obserwując inne dzieci zaczyna się zamartwiać: „moje dziecko jeszcze nie chodzi, moje dziecko jeszcze nie gaworzy”.
Z pewnością trzeba obserwować maleństwo od początku jego życia, by w razie zaburzeń można było szybko skontaktować się z rehabilitantem, ale pamiętajmy, że rozwój intelektualny i emocjonalny dzieci jest kwestią całkowicie indywidualną. Oczywiście, żeby się upewnić, czy wszystko idzie prawidłowo, można pozostawać w stałym kontakcie z pediatrą. Nie można dać się zwariować i trzeba dać dziecku czas na samodzielny rozwój, w odpowiednim dla niego tempie.
Już od pierwszych miesięcy życia możemy pomóc dziecku w rozwoju poprzez różnego rodzaju zabawy edukacyjne. Tym razem szczególną uwagę zwracamy na układanie puzzli. Jak podają badania – dzieci, które na wczesnym etapie rozwoju stykają się z puzzlami, mają zdecydowanie lepiej rozwinięte zdolności przestrzenne. Ta zabawa przede wszystkim wpływa na kreatywność, wyobraźnię, spostrzegawczość, poziom inteligencji, rozwój pamięci, koncentracji oraz logicznego myślenia.

Jak wybrać odpowiednie puzzle?
Już z 18-miesięcznym maluchem można układać te największe i najprostsze układanki. Świetnym przykładem może być Zestaw 4 Puzzli Djeco. Dziecko rozpoznaje kolory i kształty, a co więcej, dzięki tej zabawie uczy się chwytać, rozwija cierpliwość, precyzję ruchów. Cechy, które wypracuje podczas układania, przydadzą się później w przedszkolu i szkole. Oferta firm z puzzlami jest naprawdę różnorodna. Nas zaciekawiły produkty marki Djeco, która przedstawia puzzle z uchwytami oraz puzzle, które „rosną razem z dzieckiem”. Poziom trudności zwiększa się z każdym kolejnym układanym zwierzątkiem.

 

rigdjeco
puzzle-postaciowe-dzungla

Należy wybierać takie układanki, które będą odpowiadać poziomowi rozwoju dziecka. Kiedy maluch zaczyna się wyraźnie nudzić, możemy zdecydować się na bardziej skomplikowane układanki. Jeśli dziecko posiada ulubionego bohatera czy zwierzątko, które musi złożyć to zabawa stanie się jeszcze bardziej atrakcyjna.

Szukając odpowiednich puzzli możemy natknąć się również na takie z dźwiękiem, które będą doskonałym rozwiązaniem dla dzieci, które uczą się rozpoznawania dźwięków i poznają kształty.

puzzle-z-dzwiekami-farma-janod
Dla nieco starszych proponujemy kolorowe, 12-elementowe puzzle firmy Mudpuppy przedstawiające farmę lub zwierzątka w pociągu.
Zespołowe układanie uczy współpracy z innymi i rozwija zdolności społeczne. Warto poświęcić dziecku trochę czasu w ciągu dnia na wspólną zabawę i budowanie rodzinnych relacji 🙂

farma
mudpuppy-moje-pierwsze-puzzle-12-elementow-pociag

Zobacz podobne:

Tagi: , , ,

Dodaj komentarz