Jak francuska Żyrafa Sophie została gwiazdą?

6 października 2014

Żyrafa Sophie to kultowa francuska zabawka, która od 50 lat jest ulubienicą wszystkich małych Francuzów, a od niedawna cieszy się ogromnym powodzeniem wśród polskich dzieci. Urodziła się 25 maja 1961 w dniu świętej Zofii (Sophie) we Francji – stąd jej francuskie imię Sophie. Wykonana z naturalnej gumy pozwala ukoić ból podczas ząbkowania. Brązowe cętki, które tak przyciągają uwagę niemowląt, są pomalowane bezpiecznym dla dzieci barwnikiem spożywczym. Długa szyja i cienkie nogi umożliwiają łatwe chwytanie Sophie w małe rączki i staje się ulubioną zabawką w łóżeczku, na spacerze, i również w kąpieli.
Poznajmy proces powstawania tej niesamowitej żyrafy!

1. Żyrafka Sophie jest 18-centymetrowym gryzakiem, który można znaleźć w wielu ekskluzywnych sklepach z zabawkami na całym świecie. Powstaje w malutkiej fabryce w Rumilly we Francji, która pokazana jest na poniższym zdjęciu.

1
2. Zabawka wykonana jest z naturalnej gumy Havea pochodzącej z Malezji, która jest prosto wlewana do gipsowych 10 form żyrafy o okrągłych kształtach.

sophie2
3. Modele przygotowują się w piecu i obracają się w nim aż kilka godzin i dodatkowo powlekają się białą gumą. Na zdjęciu widać, jak żyrafy wyjmowane są z formy.

sophie3
4. Po ich upieczeniu żyrafki Sophie zostają w pudełkach przez dwa miesiące, podczas gdy guma odparowuje całą wilgoć. Następnie w przewiewnym pokoju pół tuzina kobiet ma za zadanie wypolerować gryzaki, włożyć do środka gwizdek, spryskać jadalną farbą i oznaczyć laserem z odpowiednim numerem.

sophie4
5. Sophie jest bardzo prosta w użyciu – gdy się ją naciska wydobywa się dźwięk piszczałki. Poniżej widać jak ręcznie odbywa się proces wkładania takiej piszczałki.

sophie5
6. Prostota żyrafki Sophie i jej francuskie korzenie są dokładnie sprecyzowane przez jej twórcę – francuską firmę Vulli, która odegrała ogromną rolę w sukcesie gryzaka poza rodzinnym krajem.

6


7. Sprzedaż firmy Vulli , która wynosi 22 miliony euro wzrosła od 2006 roku czterokrotnie. W tym roku po raz pierwszy przedsiębiorstwo spodziewa się większej sprzedaży poza Francją.

7
8. We Francji Sophie stała się narodową tradycją. W 2010 roku urodziło się 828 tys. dzieci, a Vulli w tym samym czasie na francuskim rynku sprzedało aż 816 tys. żyrafek.

8
9. Produkcja żyrafek zmieniła się nieco na przestrzeni lat. Tworzenie gumowych zabawek wymaga bardziej złożonego działania, niż tych plastikowych. Prezes Vulli, Serge Jacquemir jest przekonany, że cały proces produkcji jest nie do podrobienia.

9
10. Ręcznie malowana, kultowa już francuska żyrafka Sophie zdobyła serca kupujących w całej Polsce, nie tylko ze względu na niezwykłe wykonanie, ale także przystępną cenę bo zaledwie 59 zł do kupienia w FabrykaWafelkow.pl

 

 

unnamed

 

 Źródło: online.wsj.com

 

 

 

Zobacz podobne:

Tagi: , , , ,

Dodaj komentarz